Viens no Latvijas Kvantu iniciatīvas darbības rezultātiem ir sagatavoti speciālisti, kas pārzina nākotnes tehnoloģijas, tāpēc, izmantojot visas savas kompetneces un iespējas, iniciatīvas partneri iesaistās kvantu tehnoloģiju studiju izveidē un esošo studiju programmu pilnveidošanā.

Iniciatīvas ietvaros tiek attīstīti četri studiju moduļi, kuru realizācija notiek Latvijas Universitātē (LU) un Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU). Moduļi paredzēti dažādu studiju līmeņu studentiem – bakalauriem, maģistriem, doktoriem un arī tālākizglītības programmu studentiem.

Katrs modulis sastāv no saturiski saskaņotu kursu piedāvājuma atbilstoši izvēlētajam studiju līmenim. Moduļi ir iekļauti LU un RTU studiju programmu ietvaros (Datorzinātne, Fizikas, Telekomunikācijas u.c.) un katrs no šiem moduļiem iezīmē kvantu tehnoloģiju pielietojumu atbilstošāja programmā. Uzņēmumu speciālistiem un citiem interesentiem pastāv iespēja apgūt atsevišķus moduļa kursus ārpus studiju programmas “klausītāja” statusā.

Kvantu skaitļošanas pamati

Moduļa tēma ir kvantu skaitļošana no datorzinātnes viedokļa (kvantu algoritmi un to realizācija), ietverot arī matemātikas un skaitļošanas teorijas kursus, kuru priekšzināšanas nepieciešamas kvantu skaitļošanas sekmīgai apguvei un kvantu skaitļošanai veltītu semināru par aktuālām pētniecības tēmām. Modulis tiks piedāvāts LU datorzinātnes bakalaura programmas ietvaros un paredzēts studentiem ar dažādiem nākotnes plāniem: interesentiem, kas grib uzzināt par jaunu zinātnes jomu, iespējamiem uzņēmumu darbiniekiem, kas saskarsies ar kvantu tehnoloģijām, kā arī nākotnes pētniekiem kvantu tehnoloģiju jomā.

Kvantu algoritmi un programmēšana

Modulis piedāvā apgūt kvantu algoritmus un kvantu datoru programmēšanu, ietverot gan ievadkursu, gan arī augstāka līmeņa kursus par aktuālām pētniecības tēmām. Modulis būs daļa no LU Datorzinātnes maģistra programmas un to veidos LU Kvantu datorzinātnes centrs, iesaistot arī mācībspēkus no LU MII. Moduļa izveidē tiks izmantota LU Kvantu datorzinātnes centra izglītības iniciatīvas QWorld pieredze, tai skaitā sadarbībā ar ārzemju partneriem. QWorld pieredze ļaus piedāvāt moduļa kursus arī interesentiem, kas nav LU studenti, t.sk. kvantu skaitļošanā ieinteresētu uzņēmumu darbiniekiem. Moduļa realizācija ir paredzēta darbnīcu formāta, izmantojot speciāli izstrādātus mācību materiālus. Kvantu programmēšanas principi, pamatalgoritmi un pielietojumu demonstrējumi tiek apgūti secīgi atbilstoši apguves dziļuma mērķa līmenim (QBronze, QSilver, QGold).

Kvantu tehnoloģiju fizika

Modulis apvieno fizikas, inženierzinātnes, materiālzinātnes un matemātikas kompetences, kas aptver pusvadītāju un fotonikas kvantu ierīču darbības principus, ražošanas tehnoloģijas, aktuālo pētniecību un pielietojumus. Modulis sastāv no vispārējiem teorētiskajiem kursiem(piemēram, kvantu pusvadītāju ierīces, kvantu optika) un specializētajiem kursiem, kas ir cieši saistīti ar programmas pētniecības profilu un izmanto Latvijas Kvantu iniciatīvas partneru infrastruktūru un augsta līmeņa pētnieku kompetences. Modulis tiks piedāvāts kā jauns specializācijas virziens LU Fizikas maģistra studiju programmā, un tā elementi – kā kompetenci paplašinoši izvēles kursi citās LU un RTU studiju programmās.

Kvantu komunikācijas tehnoloģijas

Modulis aptver drošas kvantu komunikācijas, kvantu tīklošanas un optisko sakaru kvantu tehnoloģiju jomu. Būtisku komponenti veido speciāli aprīkotā mācību laboratorija, kas ļauj apgūt praktiska iemaņas kvantu drošu sakaru tīklu ierīkošanā, lietošanā un pētniecībā. Specializācijas kursi moduļa ietvaros ir atbilstoši partneru pētniecības profilam kvantu komunikāciju virzienā un izmanto iniciatīvas partneru augsta līmeņa pētnieku kompetences. Modulis tiks piedāvāts kā jauns specializācijas virziens RTU Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes studiju programmās, un tā elementi – kā kompetenci paplašinoši izvēles kursi citās RTU un LU studiju programmās.