6. decembrī Latvijas Universitātes (LU) Datorzinātnes un informātikas un elektrotehnikas, elektronikas, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas profesoru padomes sēdē par Latvijas Universitātes tenūrprofesoru datorzinātnēs ievēlēts profesors Andris Ambainis, savukārt 18. decembrī LU Fizikas un astronomijas profesoru padomē par LU  tenūrprofesoru fizikā ievēlēts profesors Vjačeslavs Kaščejevs. Abi profesori ir Latvijā un ārzemēs atzīti zinātnieki, starptautisko publikāciju autori un spēcīgu zinātnisko grupu vadītāji – prof. Kašcejevs ir Nanoelektronikas teorijas grupas vadītājs, bet prof. Ambainis vada Kvantu datorzinātnes centra pētnieku grupu. Abi profesori ir Latvijas Kvantu iniciatīvas izveidotāji.

“Kvantu tehnoloģijas šobrīd ir gan nozīmīgs Eiropas un pasaules pētniecības virziens, kurā daudzas valstis cenšas panākt izrāvienu, gan ļoti aizraujošs virziens studijām. Kvantu fizika un matemātika ir pārsteidzoša un jau šobrīd zinātnieki meklē un atrod arvien jaunus to  pielietojumus, kas nozīmē, ka vēl daudzu gadus šī būs joma, kurā iespējami arvien jauni un jauni atklājumi. Man ir gandarījums par to,  ka Latvijas Universitāte ir  augstākās līgas spēlētājs plašajā kvantu zinātņu spektrā un spēj piedāvāt starptautiskā izcilībā sakņotu studiju pieredzi un inovāciju iespējas” atzīst prof. Vjačeslavs Kaščejevs.

Prof. Andris Ambainis stāsta: “Latvijā ir izcilība kvantu algoritmu jomā un LU Kvantu datorzinātnes centrs ir viens no apmēram pieciem centriem Eiropā, kuros augstā līmenī notiek pētniecība kvantu algoritmu jomā. Esam arī daļa no Eiropas kvantu programmatūras institūta un Polijas partneris Eiropas lieljaudas skaitļošanas centru projektā. Ir jāatzīmē, ka manā jomā kļūst aktuāli pilotprojekti, kur zinātnieki veic pētījumus, kā kvantu datori būs lietderīgi uzņēmumu vajadzībām un Latvijā ir vajadzīgā zinātniskā kompetence šādu projektu veikšanai, līdz ar to pētniecībai ir daudz iespēju.”

Uz tenūrprofesora vietu fizikā LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē (FMOF) pretendēja trīs kandidāti, katrs no kandidātiem 18. decembrī uzstājās ar zinātnisko semināru. Profesors un vadošais pētnieks Vjačeslavs Kaščejevs novadīja zinātnisko semināru "Kvantu fizika uz čipa: vienelektrona kvantu tehnoloģiju pētniecības aktualitātes”. Savukārt, kandidējot uz tenūrprofesora vietu datorzinātnēs, profesors Andris Ambainis 4. decembrī Datorikas fakultātē uzstājās ar atklāto lekciju “Kvantu skaitļošana: pašreizējais stāvoklis”.

Tenūras sistēma, kas ieviesta vairākās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā, paredz, ka, vēlētajam akadēmiskajam personālam - asociētajiem profesoriem vai profesoriem - var tikt nodrošināts beztermiņa darba līgums. Tenūrprofesora galvenajos pienākumos ietilpst noteikt prioritārās pētniecības jomas un virzienus konkrētajā zinātņu nozarē, piesaistīt pētniecības programmas īstenošanai nepieciešamo finansējumu, vadīt pētniecības projektus, kā arī iesaistīties starptautiskos konsorcijos un projektos. Ne mazāk svarīgi ir izstrādāt studiju programmas un kursus maģistra un doktora studiju līmenī, vadīt promocijas darbu izstrādi, kā arī veicināt zinātnes nozares plašāku atpazīstamību sabiedrībā.

Latvijas Universitāte bija izsludinājusi astoņas tenūrprofesoru vietas: bioloģijā, medicīnā, fizikā, datorzinātnēs, valodniecībā, filozofijā, kā arī sociālajās un izglītības zinātnēs.

Dalīties